Aktualności:

Borzęcin: Regionalne Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej już otwarte!

Gmina Borzęcin zrealizowała swój sztandarowy projekt – budowę Regionalnego Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej w Borzęcinie. Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób w podeszłym wieku, przewlekle somatycznie chorych i niepełnosprawnych, umożliwia profesjonalną opiekę, rehabilitację w tym prowadzenie zajęć arteterapii w ramach działań gerontopedagogicznych. Centrum, w ramach Domu Pomocy Społecznej może przyjąć 100 pensjonariuszy i docelowo taka liczba jest planowana na koniec 2017 roku. Ośrodek będzie zatrudniał 60 osób.


Już w 2005 roku zrodził się pomysł utworzenia placówki, która zaspokoi potrzeby mieszkańców gminy i regionu w zakresie rehabilitacji i szeroko pojętej pomocy społecznej.  Po przebrnięciu przez problemy własnościowe gruntów w  2007 roku gmina przystąpiła do wykonania projektu budowlanego rozbudowy i zmiany sposobu użytkowania dawnego Domu Parafialnego na Dom Pomocy Społecznej, a w marcu 2008 roku uzyskała pozwolenie budowlane. Wykonawcą projektu była firma „Meritum” z Chrzanowa, a koszt jego opracowania zamknął się kwota 73 078 złotych.

1 marca 2011 roku, w Domu Ludowym w Borzęcinie odbyło się uroczyste podpisanie umowy na dofinansowanie realizacji inwestycji budowy Regionalnego Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej w Borzęcinie, którą parafowali: w imieniu Zarządu Województwa  Małopolskiego, wicemarszałek Wojciech Kozak, a w imieniu gminy Borzęcin wójt Janusz Kwaśniak.

W latach 2010-2012 wykonano prace stanu surowego zamkniętego obiektu. W 2012 roku zdecydowano o wykonaniu dodatkowych opracowań projektowych dla zwiększenia funkcjonalności obiektu i zmniejszenia kosztów jego eksploatacji. Zaprojektowano instalacje niskoprądowe, zagospodarowanie terenu i ogrodzenie, zdecydowano o utwardzeniu pasa drogowego w ciągu drogi powiatowej i sposobie odprowadzenia wód opadowych.

W 2013 roku przeprowadzono postępowanie przetargowe na pozostałe do wykonania prace. Ostatecznie odbioru końcowego dokonano w grudniu 2015  roku.

30 czerwca 2016 roku ogłoszono konkurs na stanowisko Dyrektora Regionalnego Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej w Borzęcinie. W wyniku przeprowadzonej procedury konkursowej z dniem 7 września zatrudniono na tym stanowisku Jolantę Zajączkowską, która niezwłocznie przystąpiła do organizacji Ośrodka.
W II połowie 2016 roku rozpoczęto kompletowanie pierwszego wyposażenia w ramach oddzielnych przetargów branżowych. W ramach  wyposażenia meblowego zamówiono m.in. tapczany, stoły, szafki, regały, krzesła. W zakresie wyposażenia AGD zakupiono: pralki, szafy suszarnicze, magiel, akcesoria do utrzymania czystości. Oddzielne postępowanie przeprowadzono dla zakupu sprzęt komputerowego dla administracji, telewizorów, telefonów i wykonania sieci. W ramach kolejnego przetargu zakupiono wyposażenie opiekuńczo – zdrowotne, w tym: podstawowy  sprzęt do rehabilitacji mieszkańców DPS, aparat EKG, 3 profesjonalne łóżka szpitalne (dla osób leżących), specjalistyczne wózki i podnośnik pacjenta. W kolejnym etapie wyposażono kuchnię zamawiając m.in.: wysokiej klasy piec konwekcyjny, kuchnie i taborety gazowe, zmywarkę kapturową, chłodnię i mroźnię. Ostatnim realizowanym zamówieniem była dostawa i montaż żaluzji i  rolet okiennych. Wartość pierwszego wyposażenia zamknęła się kwotą  841 tysięcy złotych.

Łączny koszt budowy Regionalnego Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej w Borzęcinie zamknął się kwotą blisko 13 milionów złotych, z czego 4,2 miliona złotych to pozyskane unijne dofinansowanie, a 200 tysięcy złotych to wsparcie finansowe ze strony samorządu powiatu brzeskiego. Nakłady budżetu gminy Borzęcin na realizację tego zadania to kwota blisko 8,6 miliona złotych.

Docelowo Regionalne Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej będzie działać w sektorze pomocy społecznej i sektorze usług medycznych. Usługi te będą świadczone przez pomoc społeczną – całodobowy dom pomocy społecznej i ośrodek wsparcia oraz w postaci świadczeń w zakresie rehabilitacji leczniczej. W obiekcie, znajdują się 42 pokoje z łazienkami, 2 pokoje gościnne, sanitariaty, pokoje biurowe, gabinety lekarskie, pomieszczenia terapii zajęciowej, szatnie pielęgniarzy i pielęgniarek, pomieszczenia do rehabilitacji, świetlica, jadalnie, kuchnia, aneksy kuchenne, kaplica, pralnie i kotłownia.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Projekty budowlane Tarnów, świadectwa energetyczne Tarnów, projekty hal, ekspertyzy konstrukcyjne, biuro projektów tarnów, projekty architektoniczne, biuro architektoniczne tarnów, świadectwa energetyczne tarnów, certyfikat energetyczny tarnów, nadzór budowlany tarnów, kierownik budowy tarnów, budowlany nadzór tarnów, architekt tarnów, biura projektów tarnów, architekci tarnów