Aktualności:

Drogowcy zaskoczyli zimę?

100 ton soli drogowej zostało od soboty do dziś zużytych na tarnowskich ulicach. Przy odśnieżaniu miasta pracowało osiem pługopiaskarek, dwa ciągniki i dwa mniejsze pojazdy, służące do oczyszczania przystanków. Uruchomiono także telefon interwencyjny dla mieszkańców, którzy w razie potrzeby mogą dzwonić pod numer: 510 045 383.

 W sobotę sprzęt wyjechał na drogi pierwszej i drugiej kolejności odśnieżania rano, przed godziną 9.00. Wczoraj pługi, piaskarki i solarki pracowały od 15.00, gdy było już wiadomo, że wkrótce zacznie sypać śnieg, do 19.00, a potem od 21.00 do 22.00. – Cała pracująca przy utrzymaniu ulic ekipa była w pogotowiu. Myślę, że sobie poradziliśmy – mówi Krzysztof Kluza, zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.

W pierwszej kolejności pługi wyjeżdżają na główne ulice, zaliczane do dróg pierwszej i drugiej kategorii następnie na drogi osiedlowe. Są też drogi odśnieżane w odpowiedzi na zgłoszenia mieszkańców. W tej sprawie można dzwonić przez całą dobę pod numer: 510 045 383. Priorytetem jest zapewnienie przejezdności dróg pierwszej, a następnie drugiej kategorii, ściśle określony jest też czas po zakończeniu opadów śniegu, po którym drogi mają zostać oczyszczone do uzyskania czarnej nawierzchni.

Akcję „Zima” realizują Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych na zlecenie ZDiK. MPGK odpowiada za odśnieżanie ulic, PUK zajmuje się zimowym utrzymaniem miejskich chodników. Przedsiębiorstwo dysponuje specjalnymi, mniejszymi pojazdami do tego celu.  O chodniki, przylegające do posesji, powinni dbać właściciele budynków.

MPGK ma w dyspozycji trzynaście pługosolarek, dwa ciągniki, wyposażone w pługi i posypywarki oraz dwa mniejsze pojazdy, przeznaczone do obsługi przystanków autobusowych. Przy Akcji „Zima” pracuje 30 kierowców oraz pracownicy warsztatów i dyspozytorzy.

Ulice są posypywane atestowaną solą drogową, a w przypadku bardzo niskich temperatur – mieszanką soli z chlorkiem wapnia. Ilość zużytej soli można optymalizować tak, aby spełniła swoją funkcję, ale nie zaszkodziła glebie i roślinom, bo samochody są wyposażone w funkcję płynnej regulacji dawki i kierunku posypywania. Na sezon zimowy 2017/2018 miejska spółka zamówiła  cztery tysiące ton soli. MPGK ma w utrzymaniu 187 kilometrów dróg w Tarnowie,  podzielonych  na kategorie utrzymania zimowego. W ubiegłym sezonie zimowe utrzymanie miasta kosztowało około 2,5 miliona złotych.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Projekty budowlane Tarnów, świadectwa energetyczne Tarnów, projekty hal, ekspertyzy konstrukcyjne, biuro projektów tarnów, projekty architektoniczne, biuro architektoniczne tarnów, świadectwa energetyczne tarnów, certyfikat energetyczny tarnów, nadzór budowlany tarnów, kierownik budowy tarnów, budowlany nadzór tarnów, architekt tarnów, biura projektów tarnów, architekci tarnów