Aktualności:

Krzysztof Kaczmarski: Pamiętamy o każdej grupie społecznej!

Rozmowa z burmistrzem Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztofem Kaczmarskim

 

Kilka dni temu odebrał Pan kolejną dotację wspierającą szeroko rozumiany sektor polityki społecznej. Na czym polega projekt ,,Droga do sukcesu”?

Projekt ten będziemy realizować przez dłuższy czas. Jego wartość wynosi prawie 900 tys. zł, z czego 90% zł stanowi dotacja z Urzędu Marszałkowskiego. To przede wszystkim wsparcie dla rodzin niewydolnych zawodowo, korzystających z opieki społecznej, oraz Banku żywności. Chcemy, aby ten projekt rzeczywiście dał im szansę na uspołecznienie, ustabilizowanie sytuacji życiowej i zawodowej, a w konsekwencji poprawę warunków bytowych. Projekt obejmuje ok. 60 osób.

To kolejne działanie wsparte środkami zewnętrznymi. Kilka miesięcy temu odebrał Pan w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej z rak minister Elżbiety Rafalskiej dotację na realizację programu Senior+ w Dąbrowie Tarnowskiej. Na jakim etapie jest obecnie ten projekt?

Już uruchomiliśmy Kluby Seniora w Laskówce Chorąskiej, Gruszowie oraz Smęgorzowie. To powód do dumy patrząc jak funkcjonują te Kluby, które pomagają osobom starszym angażować się w życie społeczne, organizując dla nich kompleksową ofertę spędzania wolnego czasu.

Warto również dodać, że bardzo dobrze funkcjonuje także działający już od ponad roku w Dąbrowie Tarnowskiej Dom Senior+ , który dostał także dotację na poziomie 300 tys. zł. W sumie na ten cel wydano ponad 500 tys. zł. Zaadaptowaliśmy na potrzeby seniorów mocno zdewastowany budynek, który zmienił się nie do poznania. Obiekt jest dostosowany także dla osób niepełnosprawnych. Zrewitalizowaliśmy również jego najbliższe otoczenie. Seniorzy otrzymują w tym miejscu, rehabilitację, posiłki ale także miło spędzają wolny czas.

Nasz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje również projekt ,,Jutrzenka”, który kosztuje ponad milion złotych. W tym projekcie wsparciem są objęte dzieci i młodzież z rodzin niezasobnych, mających różne problemy. ,,Jutrzenka” to wsparcie pedagoga, psychologa, pomoc w odrabianiu lekcji, ale także posiłki dla najmłodszych i oferta spędzenia wolnego czasu.

Zatem nasza polityka społeczna ma wielowymiarowy charakter. To nie tylko seniorzy, ale również osoby mogące być aktywnie zawodowo oraz dzieci i młodzież. Na każdym poziomie zabezpieczamy rozwój naszych mieszkańców, którzy korzystają z tortu jakim jest budżet Dąbrowy Tarnowskiej.

Odejdźmy od działań miękkich i skupmy się na konkretnych inwestycjach. Za nami pierwsze półrocze. Co w tym czasie udało się zrealizować?

Najwięcej działo się na naszych drogach. W budżecie naszej gminy znajduje się 30 inwestycji związanych z infrastrukturą drogową. Wiele z tych zadań jest już ukończonych. Za nami chociażby boczne drogi do ul. Szarwarskiej i ul. Zagumnie. Obecnie trwają prace warte ok. 900 tys. zł związane z połączeniem ul. Piłsudskiego z ul. Zagumnie. Ta inwestycja czekała na realizację wiele lat w związku z problemami własnościowymi terenów, po których przebiega. Na szczęście udało nam się przezwyciężyć  te trudności i dziś cieszymy się, że za około dwa miesiące, uda nam się zakończyć roboty. To bardzo ważny odcinek, który umożliwi mieszkańcom wschodniej części Dąbrowy Tarnowskiej ominięcie centrum miasta, aby  dostać się do drogi w kierunku Tarnowa. To częściowo zmniejszy korki w naszym mieście.

Natomiast inwestycją, która jest już za nami jest drogowe połączenie ul. Sucharskiego z ul. Wyszyńskiego, które znacznie poprawi komunikację w północnej części miasta. To swoiste otwarcie okolicznych terenów na budownictwo mieszkalne. Warto dodać, ze dwa lata temu od podstaw wybudowaliśmy w tym rejonie ul. Ogrodową, w ubiegłym roku połączenie ulicy Wyszyńskiego z ul.Grunwaldzką, w planach mamy połączenie ul. Grunwaldzkiej i ul. Zazamcze. Naszym celem jest stworzenie drogowego krwiobiegu, który połączy wszystkie wspomniane ulice, co w konsekwencji zmieni  obraz komunikacyjny miasta, pozwalając na rozwój tej części Dąbrowy tarnowskiej.

Na jakim etapie jest termomodernizacją Hali Łuczniczej?

Jesteśmy niemal na finiszu prac. Wartość zadania to ok. 1,5 mln zł, gdzie również otrzymaliśmy dotację ze środków UE. Jest to gruntowa przebudowa hali, zaplecza, jej otoczenia wraz z wymianą infrastruktury. Wszystko to z myślą o naszych łucznikach, którzy zyskają komfortowe miejsce do treningów przez cały rok. To także doskonałe uzupełnienie dla pobliskiego stadionu. To niezwykle ważna inwestycja dla sportowców, ale też i dla mieszkańców. Proszę zauważyć, że mamy już jedną dużą halę, która jest wykorzystywana przez siedem dni w tygodniu.  Mnie osobiście cieszy, że ciągle w naszym mieście pojawiają się nowe grupy chcące skorzystać z obiektu, dlatego  zmodernizowany obiekt również będzie służył ogółowi mieszkańców.

Co natomiast macie w planach?

Przed nami kolejne zadania zapisane w budżecie. Aktualnie realizowane są chociażby inwestycje w oświacie. Przy Szkole Podstawowej nr 3  trwa budowa boiska sportowego za pół miliona złotych, na co także otrzymaliśmy wsparcie z samorządu wojewódzkiego. Kolejne boiska powstaną przy szkołach w Laskówce Chorąskiej i przy Szkole Podstawowej nr 1, które są wsparte środkami z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W sumie wartość zadania to ponad milion złotych. Prace będą trwać do jesieni.

Poza szkołami powstaną też miejsca dla rekreacji?

Tak. W naszym parku i na terenie domków jednorodzinnych znajdą się Otwarte Strefy Aktywności, na co pozyskaliśmy pieniądze z Ministerstwa Sportu. Jestem przekonany, że obie Strefy Aktywności będą cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy będą mieli wreszcie okazję spędzić czas na świeżym powietrzu w komfortowych warunkach. Co powstanie w ramach tych Stref? Otóż siłownie plenerowe, place zabaw, ale też i infrastruktura czasu wolnego, teren zostanie podzielony na sektory. Będzie to miejsce dla dzieci, starszych i seniorów.

 

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Projekty budowlane Tarnów, świadectwa energetyczne Tarnów, projekty hal, ekspertyzy konstrukcyjne, biuro projektów tarnów, projekty architektoniczne, biuro architektoniczne tarnów, świadectwa energetyczne tarnów, certyfikat energetyczny tarnów, nadzór budowlany tarnów, kierownik budowy tarnów, budowlany nadzór tarnów, architekt tarnów, biura projektów tarnów, architekci tarnów