Aktualności:

Oddali hołd ofiarom Auschwitz [FOTOREPORTAŻ]

Tarnowianie uczcili pamięć uczestników pierwszego transportu polskich więźniów politycznych z Tarnowa do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. – Tu się wszystko zaczęło, stąd wyszedł pierwszy transport do Auschwitz. Jako mieszkańcy miasta mamy obowiązek pamięci o tych wydarzeniach – mówił przed rozpoczęciem uroczystości prezes Tarnowskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem Pamięć o KL Auschwitz-Birkenau Ryszard Lis.

Na placu przy pomniku I Transportu do KL Auschwitz spotkali się przedstawiciele organizacji kombatanckich i rodzin byłych więźniów politycznych, władz samorządowych i rządowych, służb mundurowych, nie zabrakło również pocztów sztandarowych z tarnowskich szkół. Byli też motocykliści z „Watahy”, którzy rokrocznie uczestniczą w uroczystościach, a każdego 14 czerwca – w rocznicę wyjazdu z Tarnowa pierwszego transportu – bez względu na pogodę wczesnym rankiem wyruszają do Auschwitz. Pod pomnikiem złożono wieńce i zapalono znicze.

Anna Skrzypińska, zastępczyni dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu podkreśliła, że niektórzy więźniowie pierwszego transportu byli bardzo młodzi i przypomniała, że więźniowie Auschwitz ginęli od nieludzkiego wysiłku, głodu, chorób i egzekucji.

 -Pochylmy dziś nisko głowy w miejscu, upamiętniającym deportację, od której zaczęły się straszne wydarzenia. Pamiętamy i będziemy pamiętać – mówiła.

14 czerwca 1940 roku w pierwszym transporcie do obozu zagłady Auschwitz Niemcy wywieźli z Tarnowa 728 więźniów politycznych – uczestników kampanii wrześniowej, członków organizacji konspiracyjnych, uczniów i studentów. W przeddzień, 13 czerwca, wywołano ich z cel, według przygotowanej wcześniej listy i przewieziono ciężarówkami z tarnowskiego więzienia do budynku dawnej łaźni żydowskiej, przed którą stoi dziś pomnik I Transportu do KL Auschwitz. Wojnę przeżyło 298 więźniów, zginęło 272, los 158 jest nieznany. Ostatni żyjący uczestnik tamtych wydarzeń, Kazimierz Albin, nie mógł przyjechać na uroczystości z racji na wiek i stan zdrowia, a 13 kwietnia w Brzesku pożegnano Kazimierza Zająca, który także został wywieziony w pierwszym transporcie z Tarnowa do Auschwitz. – Będziemy sami. Musimy sami dbać o pamięć, o przedłużenie pamięci – apelował Ryszard Lis. Historie wszystkich więźniów pierwszego transportu z Tarnowa można poznać dzięki projektowi „budka nietelefoniczna” , znajdująca się w pobliżu pomnika, przy którym odbyły się dzisiejsze uroczystości. Dostępna publicznie aplikacja dźwiękowa pozwala po wybraniu odpowiedniego numeru poznać losy więźnia. W sumie jest 728 nagrań, dokładnie tyle, ilu było więźniów oraz kilka dodatkowych, przypominających historię samego wydarzenia.

Fot. Mateusz Dzierwa

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Projekty budowlane Tarnów, świadectwa energetyczne Tarnów, projekty hal, ekspertyzy konstrukcyjne, biuro projektów tarnów, projekty architektoniczne, biuro architektoniczne tarnów, świadectwa energetyczne tarnów, certyfikat energetyczny tarnów, nadzór budowlany tarnów, kierownik budowy tarnów, budowlany nadzór tarnów, architekt tarnów, biura projektów tarnów, architekci tarnów