20 kwietnia 2024
AktualnościFotoreportaże

Pionierska operacja w Nowym Szpitalu [FOTOREPORTAŻ]

W Szpitalu św. Łukasza w Tarnowie wszczepiono przeciwbólowy neurostymulator rdzeniowy najnowszej generacji. Zespół pod kierownictwem dr Barbary Jagiełło-Bajer wszczepił stymulator 32-letniemu pacjentowi, cierpiącemu od 5 lat z powodu chronicznego bólu, którego przyczyną był uraz odłamkiem podczas ćwiczeń na poligonie. Od tamtego czasu pacjent zgłasza oporne na leczenie dolegliwości bólowe, drętwienie obu kończyn i silne bóle brzucha.

Wobec wyczerpania możliwości terapeutycznych podjęliśmy decyzję o implantacji stymulatora rdzenia kręgowego – jedynego takiego na świecie. Innowacyjność tego urządzenia polega na tym, że automatycznie dopasowuje ono poziom impulsów i parametry pracy do pozycji ciała i aktywności pacjenta – tłumaczy dr Barbara Jagiełło-Bajer z Oddziału Neurochirurgii z Pododdziałem Leczenia Bólu Przewlekłego Szpitala św. Łukasza.
Z powodu przewlekłego bólu na świecie cierpi nawet do 50 proc. populacji. To szansa na powrót do normalnego życia dla ludzi, dla których nie ma już leczenia. Ból przewlekły rzutuje mocno na psychikę pacjenta, na jego życie zawodowe, dobrostan ekonomiczny, pociąga za sobą zmiany, z utratą pracy włącznie. W przypadku tego stymulatora mamy do czynienia z medycyną spersonalizowaną – coś jak garnitur szyty na miarę. Urządzenie uczy się od pacjenta, jakie parametry stymulacji i kiedy ma włączać – wyjaśnia prof. Andrzej Maciejczak Kierownik Oddziału Neurochirurgii z Pododdziałem Leczenia Bólu Przewlekłego.

Kilka tygodni temu w ramach Oddziału Neurochirurgii stworzony został Pododdział Leczenia Bólu Przewlekłego.

– Od kilku lat obserwujemy wzrost liczby pacjentów ze schorzeniami związanymi z przewlekłym bólem kręgosłupa. Dla pacjentów, u których ból jest chroniczny, jedynym ratunkiem jest wszczepienie stymulatora, przynoszącego ulgę w cierpieniu i znaczna poprawa standardu życia i powrót do czynności dnia codziennego. W związku z tym podjęliśmy decyzję o wydzieleniu części Oddziału Neurochirurgii, który będzie się specjalizował wyłącznie w tego typu zabiegach. Pozwoli to również na wydzielenie odrębnego finansowania wspomnianych procedur, tak aby można zapewnić leczenie stałej liczbie pacjentów oczekujących na zabieg – mówi dyrektor szpitala Anna Czech.

Wysoki koszt zakupu stymulatora powoduje, że nie zawsze zabiegi te są opłacalne dla szpitala. Ale misja szpitala mówi, że dobro pacjenta jest najwyższym celem – dodaje Anna Czech. Proces wydzielenia i rejestracji Pododdziału Leczenia Bólu Przewlekłego powinien zakończyć
we wrześniu bieżącego roku, co pozwoliłoby na uwzględnienie nowego miejsca wykonywania świadczeń w ramach sieci szpitali.

Fot. Artur Gawle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.