Aktualności:

Powiat Dąbrowski: Defibrylatory AED pojawiły się na wszystkich budynkach urzędów gmin [FOTOREPORTAŻ]

Na zewnątrz budynków urzędów gmin w powiecie dąbrowskim zostały zamontowane defibrylatory AED, które są dostępne 24 godziny na dobę. Dziś symbolicznie oddano do użytku sprzęt ratujący życie, który pojawił się na frontowej ścianie Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej. 

Projekt „Bezpieczny powiat dąbrowski z AED …”, zgłoszony do realizacji w ramach I edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego przez starostę dąbrowskiego Tadeusza Kwiatkowskiego, został wyłoniony do realizacji jeszcze w ubiegłym roku. Poparcie dla tego przedsięwzięcia wyraziło ponad 2 tys. mieszkańców powiatu dąbrowskiego w wieku powyżej 16 roku życia.

Dlaczego defibrylatory AED są potrzebne?

Każdy z nas może paść ofiarą nagłego zatrzymania krążenia NZK. Wczesna defibrylacja jest jedną z najważniejszych czynności zwiększających szanse na przeżycie poszkodowanego z zatrzymaniem krążenia. Wiedza o ratowaniu życia i korzystaniu z AED naprawdę może uratować życie, bo jako społeczeństwo cierpimy i umieramy przede wszystkim z powodu schorzeń kardiologicznych. Według statystyk Nagłe Zatrzymanie Krążenia (NZK) dotyka w Polsce ok. 40 tys. osób rocznie. Z tej liczby udaje się uratować zaledwie 2-5% pacjentów. Dlaczego tak mało? Ponieważ podstawowym czynnikiem warunkującym przeżycie jest szybkość działania.

Gdy serce przestaje funkcjonować prawidłowo natleniona krew nie dociera do mózgu. Poszkodowany nagle traci przytomność i przestaje oddychać. Niedotlenione komórki centralnego ośrodka nerwowego zaczynają obumierać po zaledwie 4 minutach!

Świadkowie zdarzenia nie mogą biernie czekać na przyjazd karetki – powinni jak najszybciej rozpocząć uciśnięcia klatki piersiowej, by krew trafiła do mózgu i podtrzymała jego czynności życiowe. Kluczowe jest także jak najszybsze użycie defibrylatora AED (ang. Automated External Defibrillator).

Wg badań szybkie rozpoczęcie uciśnięć klatki piersiowej i wczesna defibrylacja zwiększa przeżywalność ofiar NZK nawet o 75%.

Powiat dąbrowski liczący blisko 59 tys. mieszkańców nie posiadał do tej pory ani jednego ogólnodostępnego punktu z defibrylatorem AED. Teraz się to zmieni. W ramach realizacji projektu „Bezpieczny powiat dąbrowski z AED …” na każdym budynku urzędu gminy z terenu powiatu dąbrowskiego zostały zamontowane defibrylatory zewnętrzne AED.

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Projekty budowlane Tarnów, świadectwa energetyczne Tarnów, projekty hal, ekspertyzy konstrukcyjne, biuro projektów tarnów, projekty architektoniczne, biuro architektoniczne tarnów, świadectwa energetyczne tarnów, certyfikat energetyczny tarnów, nadzór budowlany tarnów, kierownik budowy tarnów, budowlany nadzór tarnów, architekt tarnów, biura projektów tarnów, architekci tarnów