Aktualności:

Premier Beata Szydło otworzyła Wytwórnię Poliamidów II w Tarnowie [FOTOREPORTAŻ]

Wytwórnia Poliamidów II – taką oficjalną nazwę nosi instalacja produkująca jedno z najszerzej stosowanych tworzyw konstrukcyjnych świata – Poliamid 6. Uroczyste otwarcie odbyło się w dziś na terenie Grupy Azoty S.A. w Tarnowie. Inauguracji dokonali premier Beata Szydło oraz Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty.

 

– Dzisiejsze wydarzenie jest ważne nie tylko dla Grupy Azoty, regionu tarnowskiego oraz Małopolski, ale i dla całej polskiej gospodarki. Chcemy, jako rząd, wspierać polskie podmioty, aby skutecznie konkurowały na światowych rynkach, dostarczały wysoko przetworzone produkty, a dzięki temu robiły kolejny krok naprzód w trwającej 4 rewolucji przemysłowej. Grupa Azoty to także spełnienie naszych oczekiwań pod adresem spółek Skarbu Państwa, aby były kołem napędowym polskiej gospodarki, inwestowały, stawiały na innowacje, rozwijały się i stawały się coraz większymi graczami zarówno na rynkach europejskich, jak i w świecie. Tylko współpraca znakomitych fachowców, sprawnych managerów oraz klarowna wizja rozwoju może to zapewnić – powiedziała Beata Szydło, Prezes Rady Ministrów.

 

– Uruchomienie Wytwórni Poliamidów II to kolejny dowód, że w Grupie Azoty z żelazną konsekwencją realizujemy naszą strategię rozwoju. Zakłada ona wdrażanie innowacji spełniających oczekiwania naszych klientów, a zarazem będących dźwignią rozwoju Grupy Azoty, przemysłu chemicznego i całej polskiej gospodarki. Z chwilą uruchomienia tej wytwórni przestajemy być dostawcą kaprolaktamu, a skupiamy na poliamidach oraz ich pochodnych, położonych dalej w łańcuchu i pozwalającymi na osiąganie wyższych marż. Otwarcie tej instalacji w przededniu jubileuszu 90-lecia tarnowskich zakładów nadaje wydarzeniu szczególny charakter.Wytwórnia Poliamidów II jest projektem wyjątkowym z uwagi na wysoką innowacyjność i oparcie o najnowocześniejsze światowe technologie. Instalacja pozwoli Grupie Azoty rozwijać kolejne elementy łańcucha produktowego i wzmocni integrację spółek Grupy w Tarnowie, Puławach i niemieckim Guben. To dla nas zaszczyt, że w tym ważnym  dla Grupy Azoty dniu możemy gościć Panią Premier i zaprezentować efekty intensywnych prac zmieniających Grupę Azoty – podkreślił Wojciech Wardacki, prezes zarządu Grupy Azoty S.A.

 

Poliamid 6, wytwarzany w Grupie Azoty S.A. pod nazwami  handlowymi Tarnamid® i Alphalon™ to tworzywo konstrukcyjne o szerokim zastosowaniu. Dzięki szczególnym cechom wytrzymałościowym, odporności cieplnej i chemicznej znajduje zastosowanie w wielu branżach, m.in. motoryzacji, przemyśle włókienniczym, elektrotechnicznym i elektronicznym czy medycynie. W nowej wytwórni produkowany będzie wysokiej jakości Poliamid 6 przeznaczony do przetwórstwa metodą wtrysku oraz wytłaczania. W wytwórni zastosowano najlepszą aktualnie dostępną na świecie technologię firmy Uhde Inventa Fisher. Wcześniejsza generacja tej technologii stosowana jest w spółce Grupy Azoty – ATT Polymers GmbH w Guben. Dodatkowym atutem Wytwórni Poliamidów II jest fakt, iż została ona zlokalizowana w podstrefie Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Daje to  możliwość uzyskania ulg w podatku dochodowym i przekłada się na poprawę efektywności zainwestowanego kapitału.

Budowa Wytwórni Poliamidów II to konsekwencja realizowanej w Grupie Azoty od wielu lat strategii zbilansowania zdolności produkcyjnych kaprolaktamu i Poliamidu 6. Proces ten rozpoczął się w połowie lat 90., kiedy powstała pierwsza instalacja Poliamidu 6 o zdolności 22,7 tys. to/rok. Później zdolność tej instalacji została podwojona – do 45 tys. ton/rok. Zwiększenie zdolności produkcyjnych Poliamidu 6 oraz zbilansowanie zdolności produkcyjnych kaprolaktamu i Poliamidu 6 zostało określone jako jeden z celów strategicznych podczas wejścia Grupy Azoty S.A. na Giełdę Papierów Wartościowych. Cel ten został osiągnięty w 2010 r. poprzez przejęcie kontroli nad spółką Unylon Polymers GmbH w Guben. W chwili włączenia do Grupy Azoty produkujących kaprolaktam Zakładów Azotowych w Puławach proporcje te ponownie się zmieniły. Uruchomienie Wytwórni Poliamidów II w Tarnowie o zdolności produkcyjnej 80 tys. ton/rok to zbilansowanie w Grupie Azoty zdolności produkcyjnych kaprolaktamu i Poliamidu 6.

W nowej wytwórni Poliamidu 6 pracę znalazło 55 osób. Część pracowników została przeniesiona z innych jednostek produkcyjnych Grupy Azoty S.A., pozostali zostali zatrudnieni w wyniku przeprowadzonego procesu rekrutacji. Budżet inwestycji to 320 mln zł. 

Ostatnie lata to czas intensywnych inwestycji Grupy Azoty w Tarnowie. Spośród kluczowych projektów poza otwieraną Wytwórnią Poliamidu II, zrealizowana została także Instalacja Granulacji Mechanicznej II o budżecie sięgającym 141 mln złotych. Grupa rozpoczęła też budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego, które ma zostać ukończone w 2018 roku (budżet 74 mln zł). Na liście inwestycji w tym i przyszłym rok znajdują się też m.in. budowa Turbozespołu upustowo-kondensacyjnego w EC oraz intensyfikacja instalacji kwasu azotowego, która zaspokoi potrzeby Grupy Azoty S.A. na ten surowiec. W trakcie rozruchu technologicznego znajdują się: instalacja odazotowania spalin z budżetem sięgającym 44.5 mln zł. oraz instalacja odsiarczania spalin z budżetem 45 mln zł. W trakcie realizacji w Jednostce Biznesowej Nawozy (JBN) jest zadanie inwestycyjne pod nazwą „Zagospodarowanie purge gazów z instalacji syntezy amoniaku” z budżetem 23 mln zł. Termin zakończenia tej inwestycji to 2018 rok. W 2017 roku zakończono natomiast w Jednostce Biznesowej Nawozów realizację zadania inwestycyjnego pod nazwą „Budowa nowego stokażu kwasu azotowego technicznego – Etap 1” z budżetem 15 mln zł. Trwają też intensywne prace nad rozpoczęciem realizacji zadania pod nazwą „Wytwórnia Tworzyw Modyfikowanych”, która pozwoli na dalsze rozszerzenie oferty w kierunku produktów bardziej przetworzonych i z wyższą marżą. Budżet tego zadania to ok. 120 mln zł. Od początku 2015 roku na inwestycje w tarnowskich zakładach Grupa Azoty przeznaczyła ponad 726 milionów złotych.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Projekty budowlane Tarnów, świadectwa energetyczne Tarnów, projekty hal, ekspertyzy konstrukcyjne, biuro projektów tarnów, projekty architektoniczne, biuro architektoniczne tarnów, świadectwa energetyczne tarnów, certyfikat energetyczny tarnów, nadzór budowlany tarnów, kierownik budowy tarnów, budowlany nadzór tarnów, architekt tarnów, biura projektów tarnów, architekci tarnów