20 kwietnia 2024
Wywiady

Rafał Nakielny: Nie rezygnujemy z nowej jakości…

Rozmowa z Rafałem Nakielnym, dyrektorem Wydziału Infrastruktury Miejskiej

Jak miasto zamierza rozwiązać sprawę stadionu w Mościcach?
Na chwilę obecną rozważana jest możliwość realizacji przebudowy stadionu w kilku niezależnych etapach. W tym też celu odbyło się spotkanie z udziałem autora Programu funkcjonalno-użytkowego, w czasie którego wstępnie omawiano podział robót budowlanych. Podczas spotkania ustalono, iż w pierwszym z nich wykonane mogłyby zostać najpilniejsze prace, które podniosłyby standard obiektu, w tym przebudowa trybuny główne, parku maszyn, płyty boiska i toru żużlowego, a w kolejnych etapach budowa nowych trybun wraz z zapleczem i zagospodarowaniem terenu. Potrzebujemy jeszcze kilku dni, żeby ustalić szczegóły rozważyć wszystkie za i przeciw, ale na dziś najbardziej prawdopodobne jest podzielenie modernizacji na etapy po uprzednim zleceniu opracowania odpowiednio przygotowanej tj. także podzielonej na etapy dokumentacji technicznej.
Podkreślenia wymaga, iż nie rezygnujemy ze stworzenia obiektu o nowej jakości, zgodnej z dotychczasowymi założeniami, ale rozważymy rozłożenie tego planu w czasie. Po takie rozwiązanie sięgnęła swego czasu Zielona Góra. Stadion remontowano etapami – trybuny, wiraże, zaplecze.

A czy przetarg może zostać powtórzony?
Taki scenariusz jest również brany pod uwagę, należy jednak mieć na uwadze, iż w obecnej sytuacji na rynku budowlanym nie należałoby się spodziewać, iż w kolejnym postępowaniu wpłyną oferty o znacznie niższej wartości w stosunku do pierwotnego przetargu.
Warto zaznaczyć, iż trzecią opcją, o której wzmiankował prezydent, jest poszukanie partnera prywatnego i przeprowadzenie przebudowy w trybie partnerstwa publicznego-prywatnego. Jednakże, przed podjęciem ostatecznej decyzji niezbędne jest rozpatrzenie wszystkich aspektów, co z kolei wymaga dodatkowego czasu na dokonanie dogłębnych analiz.

Po sąsiedzku, w hali Jaskółka też doszło do przykrej niespodzianki. Kiedy będą znane wyniki ekspertyzy?
Z informacji otrzymanej od generalnego wykonawcy na ostatniej Radzie Budowy wiemy, że ekspertyza, o którą wystąpiliśmy będzie gotowa na przełomie lipca i sierpnia br. Poinformowaliśmy wykonawcę, że szczegółowo ją zweryfikujemy i poddamy niezależnej jednostce do oceny. Musimy mieć pełne potwierdzenie, że ta konstrukcja jest prawidłowa i bezpieczna. Trzeba też jednak pamiętać o tym, że do ugięcia dachu doszło podczas próbnego opuszczania niekompletnej, tj. niestężonej konstrukcji. Dlatego nawet jeżeli doszło do takiej sytuacji, nie musi to znaczyć to, że konstrukcja jest za słaba, żeby ostatecznie unieść cały ciężar dachu i być odporną na obciążenie śniegiem, wiatrem, a także fotowoltaiką, która zostanie na nim zamontowana. Nie przesądzajmy tego, poczekajmy na ekspertyzę, gdyż jedną z możliwych przyczyn są także np. błędy popełnione podczas samego montażu.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

Fot. Artur Gawle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.