18 kwietnia 2024
Wywiady

Tadeusz Bąk: Realizujemy ambitny budżet

Rozmowa z Tadeuszem Bąkiem, burmistrzem Wojnicza.

Na jesień gmina Wojnicz będzie ubiegać się o środki na rewitalizację. Jednak ostatnie decyzje Zarządu Województwa odnośnie podziału środków budzą wątpliwości, ma Pan obawy o losy waszego wniosku?

Rzeczywiście pojawiło się wiele kontrowersji. Aktualnie jesteśmy na etapie przygotowywania wniosku o dofinansowanie i liczymy, że jesienią Zarząd Wojewódzki będzie dzielił dotacje w sposób sprawiedliwy. Niemniej, rozmawiając z kolegami wójtami i burmistrzami, których wnioski przepadły w niedawnym rozdaniu środków unijnych, słychać zawód. Część samorządów wstrzymywało się kilka lat z pracami, bo miały być pieniądze, a teraz muszą szukać innych źródeł finansowania. Trudno nie odnieść wrażenia patrząc na wyniki naboru, że większe znaczenie miały aspekty polityczne, aniżeli merytoryczne.  Wierzę, że jesienią będzie inaczej.

Mamy połowę marca, proszę zatem powiedzieć, na jakim etapie są tegoroczne inwestycje na terenie gminy Wojnicz?

Mamy już podpisane umowy z wykonawcami dwóch dużych inwestycji. Dosłownie na dniach ruszy budowa parkingu park&ride i zajezdni autobusowej obok cmentarza w Wojniczu. Drugim zadaniem będą nowe nawierzchnie asfaltowych na naszych gminnych drogach.

Już w marcu zakontraktowaliście remonty wszystkich dróg?

Nie. Będzie jeszcze jeden przetarg, bo być może znajdą się pewne oszczędności, które będzie można przeznaczyć na remonty kolejnych odcinków dróg.  Na chwilę obecną na modernizacje dróg mamy zabezpieczone blisko milion złotych, ale niewykluczone, że ta kwota ostatecznie będzie większa. Wedle założeń, w tym roku położymy 5 kilometrów nowych nawierzchni asfaltowych. Warto spojrzeć natomiast na całą kadencję, gdyż niewykluczone, że osiągniemy wynik na poziomie 20 kilometrów odcinków naprawionych dróg. Dodam jeszcze, że trwają finalne prace nad wnioskiem o dofinansowanie gruntownej modernizacji ul. Długiej w Wojniczu. Kilometrowy odcinek tej trasy zostanie niemalże przebudowany. Koszt zadania wyniesie 2 miliony złotych. Pojawi się kanalizacja burzowa, chodnik, nowa nawierzchnia i cała niezbędna infrastruktura.

Jak przebiegają natomiast remonty?

Kontynuujemy termomodernizację przedszkola w Wielkiej Wsi oraz kina Wawel w Wojniczu. Przygotowujemy się natomiast dokończenia remontu Domu Grodzkiego. Mamy już w tym obiekcie piękną salę konferencyjną, ale przed nami jeszcze modernizacja sanitariatów, kuchni, korytarzy i hallu wejściowego.

W tym roku również będziecie realizować prace związane z kanalizacją?

Tak, ale będą to prace projektowe związane ze skanalizowaniem Łukanowic i Zakrzowa. Na jesień projekt będzie gotowy.

A co z Planem Zagospodarowania Przestrzennego?

Również jesienią będzie finisz prac. Plan obejmie 8 miejscowości. Jest to bardzo duża inwestycja, która pozwoli ukierunkować rozwój naszej gminy.

 

Gmina Wojnicz otrzymała dofinansowanie w wysokości 400 tys. zł w ramach resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 ,,MALUCH +”. Na co zostaną przeznaczone te środki?

Pieniądze przeznaczone są na utworzenie żłobka w Wojniczu. Inwestycja polega na dostosowaniu parteru budynku W Szkole Podstawowej w Wojniczu ul. Rynek 30 dla potrzeb funkcjonowania żłobka dla 20 dzieci, zawiera  także prace dostosowawcze, pełne wyposażenie tego miejsca oraz zagospodarowanie części terenu wokół szkoły dla potrzeb  dzieci w tym zapewnienie im placu zabaw.  W tym miejscu dziękuję Minister Elżbiecie Rafalskiej oraz Wojewodzie Piotrowi Ćwikowi

Już niebawem rusza Ośrodek Wsparcia w miejscowości Sukmanie. Ile osób będzie z niego korzystać?

Od 3 kwietnia rusza działalność tej placówki. Na przygotowanie Domu Ludowego w Sukmaniu otrzymaliśmy dotację na poziomie 800 tysięcy złotych. W sumie opiekę tam znajdzie 20 dzieci. To bardzo ważna inwestycja.

Wojnicz w tym roku rozbuduje znacznie infrastrukturę sportową.

W sumie wybudujemy 3 nowe wielofunkcyjne boiska. Będą to bezpieczne obiekty z nawierzchnią poliuretanową. Pierwsze, które otrzymały dotacje z ministerstwa sportu, powstaną przy Szkole Podstawowej w Biadolinach Radłowskich i przy Szkole Podstawowej w Wojniczu. Trzecie boisko powstanie w pobliżu naszej wojnickiej hali sportowej. Ta inwestycja powstanie przy wydatnym udziale Starostwa Powiatowego. Koszt 650 tys. zł. Będzie to obiekt dla wszystkich mieszkańców.

Dziś zdrowy tryb życia, dbałość o kondycję fizyczną jest normą wśród mieszkańców. Jako samorząd musimy zapewnić naszym mieszkańcom infrastrukturę niezbędną do uprawiania sportu. Proszę zauważyć, że w naszej gminie w każdy weekend organizowane są duże i małe wydarzenia sportowe. Co je łączy? Zawsze spore zainteresowanie.

Mieszkańcy gminy Wojnicz będą mieć wymienione piece na te w wersji ekologicznej?

Liczę na to! Mamy zabezpieczone w budżecie 170 tysięcy złotych na ten cel i mam nadzieję na bardzo duże dofinansowanie ze środków wojewódzkich. To pewna konsekwencja działań. Wyprowadzamy ruch samochodów z centrum miasta, stawiamy na ekologiczne źródła ogrzewania, a na końcu  rewitalizujemy Rynek. Chcemy, aby Rynek pełnił funkcję Rynku, a nie parkingu. Wierzę, że będzie to miejsce spotkań całych rodzin, które będą mogły tam spędzać czas i  oddychać świeżym powietrzem.

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.