Aktualności:

Francuski eksperyment w II LO w Tarnowie

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie uczestniczą w międzynarodowym projekcie – w jego ramach przygotowują przedstawienie teatralne w języku francuskim. To sztuka pt. „Uśmiech” autorstwa Ewy Bandon. Nad adaptacją pracują od listopada pod kierunkiem Francuzki Iris Munios. Spektakl zaprezentują w Poznaniu podczas festiwalu „10 na 10”. Wcześniej, już 19 maja, pokażą go na deskach tarnowskiego teatru.
Iris Munios od kilku lat mieszka i pracuje w Poznaniu. Jest aktorką, piosenkarką, reżyserem. Występowała na deskach teatrów we Francji i Belgii. Związana jest szczególnie z festiwalem teatralnym w Avignon. Wyreżyserowała około 30 sztuk i prowadziła około 100 warsztatów dla młodzieży. W Poznaniu stworzyła Międzynarodowy Festiwal Teatru Frankofońskiego dla licealistów. Jest dyrektorem stowarzyszenia „Drameducation”, które jest partnerem tarnowskiego II LO w projekcie „10 na 10”. W lutym ubiegłego roku wystąpiła w Tarnowie z recitalem piosenek Edith Piaf.

Kilka miesięcy później poprowadziła warsztaty teatralne dla młodzieży, które miały miejsce w II LO. Ponadto uczniowie tarnowskich szkół mieli okazję zobaczyć wyreżyserowane przez nią spektakle „Strajk buziaków” i współczesną wersję „Dziewczynki z zapałkami”.

Jednym z najważniejszych elementów działalności Iris pozostaje praca na rzecz promocji nauki języka francuskiego poprzez teatr, a także popularyzacja sztuk francuskojęzycznych autorów. Pracuje nad książką dla nauczycieli francuskiego, która ma im pomóc uczyć języka poprzez teatr. Książka, która ukaże się w przyszłym roku w kilkunastu krajach, powstaje na bazie doświadczeń prowadzonych warsztatów.

Uczniowie tarnowskiego II LO mogli już skorzystać z doświadczeń Iris. Zajęcia odbywają się od listopada – raz w miesiącu przez trzy dni. Przygotowywany spektakl zostanie zaprezentowany w Poznaniu, podczas festiwalu „10 na 10”, w którym wezmą udział grupy teatralne z Armenii, Turcji, Hiszpanii, Czech, Białorusi i Ukrainy. Zaplanowano także spotkania z pisarzami – autorami wystawianych przez młodzież sztuk i reżyserami, a także warsztaty teatralne.
Wcześniej chcieliby pokazać efekty naszej pracy mieszkańcom Tarnowa i regionu.

Spektakl „Uśmiech” zostanie zaprezentowany 19 maja. Początek o godzinie 14.30
Wstęp jest wolny.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Projekty budowlane Tarnów, świadectwa energetyczne Tarnów, projekty hal, ekspertyzy konstrukcyjne, biuro projektów tarnów, projekty architektoniczne, biuro architektoniczne tarnów, świadectwa energetyczne tarnów, certyfikat energetyczny tarnów, nadzór budowlany tarnów, kierownik budowy tarnów, budowlany nadzór tarnów, architekt tarnów, biura projektów tarnów, architekci tarnów