26 kwietnia 2024
AktualnościKultura

Hipopotamy za 40 tys. zł teraz przy BWA

Hipopotamy – rzeźby Józefa Wilkonia, które kosztowały budżet miasta 40 tysięcy złotych przeniesiono z płyty rynku w pobliże siedziby Biura Wystaw Artystycznych w Parku Strzeleckim. 

– Zapraszamy do zabawy z drewnianymi hipciami, korzystania z naszych leżaków i gry planszowej! W ofercie letniej także joga, koncerty „Klasyka w Parku”, warsztaty. Pomimo prac remontowych wykonywanych aktualnie w Parku, BWA jest niezmiennie otwarte na Państwa odwiedziny – zachęca BWA.

Kontrowersyjne hipopotamy zapraszają codziennie, w okresie letnim do końca sierpnia – brama Parku jest otwarta w godzinach 5:30-22:30.

Leżaki i gra planszowa są rozkładane w słoneczne dni,  w godzinach otwarcia wystaw, lub dostępne na portierni BWA.

Przypomnijmy, w ubiegłym roku, w ramach projektu „Wyspa Wilkonia” na płycie tarnowskiego Rynku eksponowane były hipopotamy – rzeźby Józefa Wilkonia wykonane dla miasta Tarnowa, towarzyszyło im wiele atrakcji. Koszt dostarczenia trzech drewnianych kłód przypominających hipopotamy kosztowało 40 tys. zł.  Teraz hipcie zostały przeniesione do Parku Strzeleckiego i rezydują obok Pałacyku, w którym siedzibę ma BWA.

– W Tarnowie w latach 70. dziewczyny ze Spółdzielni im. Wyspiańskiego na rogu Polnej i Krupniczej utkały najpiękniejszy gobelin, według mojego projektu Zaczarowana dorożka. Macie najpiękniejszy ceglany renesansowy Ratusz w Polsce. Mam nadzieję i życzenie, że zwierzaki, które przygotowuję zaaklimatyzują się w Tarnowie – mówił Józef Wilkoń w czasie rzeźbienia hipciów.

Gra planszowa „Wyprawa po skarb na Rynku w Tarnowie”

To gra inspirowana starą planszówką z czasów mojego dzieciństwa zatytułowaną „Wyprawa po skarb”, sprytny i ciekawy sposób na powrót do historii Tarnowa – mówi Tomasz Kapturkiewicz – dyrektor Tarnowskiego Centrum Kultury, jeden z pomysłodawców gry i współautor haseł w grze.

Miłośnicy historii Tarnowa wiedzą, że zamknięcie niemal siedmiu stuleci w kilkunastu pytaniach nie jest łatwym zadaniem. Starałam się, aby tempo gry dorównywało swą dynamicznością tempu rozwoju miasta – mówi Elżbieta Biesiadecka, współautorka haseł w grze.

Przy projektowaniu gry moim wyobrażeniem były wakacje na wyspie z dzikimi zwierzętami. Gra inspirowana ilustracjami Józefa Wilkonia jest formą interpretacji morskiego krajobrazu, niezwykłości jakiej doświadczamy przy spędzaniu swojego wymarzonego wolnego czasu – mówi Zuzanna Chmura, autorka projektu graficznego gry.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.