Aktualności:

Kolejne prace na starówce. Czas na remont placu Kazimierza i ul. Katedralnej

Rusza remont placu Kazimierza i ulicy Katedralnej. To ważny element prac, które mają zmienić tarnowską starówkę w miejsce jeszcze bardziej atrakcyjne. By uniknąć konieczności zamknięcia ścisłego centrum miasta, przebudowa zostanie podzielona na dwa etapy.

Etap I obejmuje remont placu Kazimierza oraz części ul. Katedralnej – od Rynku do ul. Kapitulnej. W II etapie będą prowadzone prace na pozostałej części ul. Katedralnej – od ul. Krakowskiej do płyty Rynku. 10 lipca została podpisana umowa z wykonawcą, który przejął plac budowy. Jest to – wyłoniona w drodze przetargu – tarnowska firma Anko, która wykonywała ostatni remont ulicy Krakowskiej, prowadziła też prace na ulicy Bandrowskiego. W zakres robót wchodzi rozbiórka istniejących nawierzchni, podbudowa dróg placu i chodników, wykonanie nowych nawierzchni, remont sieci kanalizacji opadowej, wymiana pokryw studni teletechnicznych oraz lamp i koszy na śmieci.

Jezdnia na placu Kazimierza zostanie wykonana z kostki granitowej. Jej powierzchnia to ponad tysiąc metrów kwadratowych. Chodnik o powierzchni 368 metrów kwadratowych zostanie ułożony z kamienia. Na ulicy Katedralnej planowana jest wymiana i wykonanie nowej podbudowy pod pasem jezdnym i chodnikami, wymiana rur odwodnienia, a także wykonanie nowej nawierzchni jezdni i chodników. Na początkowym odcinku, od strony ulicy Wałowej, planowana jest taka sama nawierzchnia jak ta, która została położona na ulicy Krakowskiej. Z czarnego granitu zostanie odtworzony zarys bramy krakowskiej, która kiedyś prowadziła do miasta od strony zachodniej.

W pierwszym etapie remontu ulicy Katedralnej prace będą prowadzone na prawie 270 metrach kwadratowych jezdni i ponad 130 metrach kwadratowych chodnika. W drugim etapie przebudowa obejmie prawie 775 metrów kwadratowych jezdni i ponad 580 metrów kwadratowych chodnika. Koszt rozpoczętych prac to około 3 milionów złotych. Zgodnie z harmonogramem, mają się zakończyć jeszcze w tym roku.

Remont placu Kazimierza i ulicy Katedralnej to część większego projektu – „Nowe przestrzenie zdarzeń”, który jest dofinansowywany z funduszy unijnych, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Ostatni poważny remont placu Kazimierza oraz przyległych ulic miał miejsce na początku lat 90. ubiegłego wieku.

Kilka tygodni temu zakończył się, prowadzony w jego ramach remont ulicy Kapitulnej. Jego realizacja będzie kontynuowana w przyszłym roku – wówczas planowana jest wymiana całej płyty Rynku oraz modernizacja ulicy Krótkiej.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Projekty budowlane Tarnów, świadectwa energetyczne Tarnów, projekty hal, ekspertyzy konstrukcyjne, biuro projektów tarnów, projekty architektoniczne, biuro architektoniczne tarnów, świadectwa energetyczne tarnów, certyfikat energetyczny tarnów, nadzór budowlany tarnów, kierownik budowy tarnów, budowlany nadzór tarnów, architekt tarnów, biura projektów tarnów, architekci tarnów