27 kwietnia 2024
Aktualności

Miasto bez młodych ludzi

Wiadomo nie od dziś, że liczba mieszkańców Tarnowa stopniowo maleje. Patriotyzm lokalny nie jest w stanie powstrzymać młodych ludzi, którzy wyjeżdżają do większych aglomeracji w poszukiwaniu pracy. Byłe miasto wojewódzkie nie jest łatwym terenem dla przedsiębiorców. Problemowi temu chce jednak zaradzić Stowarzyszenie Projekt Tarnów, organizator projektu “Młodzi liderzy przyszłości. Nauka i biznes dla rozwoju młodzieży”. W jaki sposób chce tego dokonać?

 

Diagnoza

 

Pierwszym krokiem jest określenie przyczyn takiego stanu rzeczy. Źródła problemu należy szukać w niedostosowaniu kształcenia młodych ludzi do realiów życia gospodarczego i społecznego. Oczekiwania potencjalnych pracodawców znacznie różnią się od kompetencji potencjalnych pracowników. Czy winna jest szkoła ze swoim skostniałym programem nauczania? Tak, ponieważ nauka przedsiębiorczości opiera się głównie na wiedzy teoretycznej, a sposób jej przekazania jest nieefektywny. Poprawie nie sprzyjają nauczyciele przedmiotu, którzy nie specjalizują się w swojej dziedzinie, co więcej, nierzadko, sami mają problemy ze zrozumieniem istoty przedsiębiorczości. Marnuje się tym samym potencjał młodych ludzi, którzy traktują zajęcia z przedsiębiorczości jako “zapychacz” w planie godzin, a nie jako szansę zdobycia potrzebnych w życiu zawodowym praktycznych umiejętności.

 

Oczekiwania tarnowskich przedsiębiorców

 

Bardzo ważną częścią projektu było badanie oczekiwań tarnowskich prywatnych przedsiębiorców, instytucji publicznych i pracodawców różnych branż subregionu tarnowskiego. Na liście deficytowych kompetencji pracowników znalazły się między innymi: inicjatywa, innowacyjność, umiejętność komunikowania się w mowie i w piśmie, orientacja na cele firmy, zaangażowanie, zdolności analityczne, adaptacja czy wrażliwość międzykulturowa. Ale to nie wszystko, ponieważ pracodawcy oczekują elastyczności, która pozwoli pracownikowi podjąć odpowiednie działania w razie pojawienia się nowych potrzeb. Innowacyjność przedsięwzięcia jest znacząca, ponieważ istotnym problemem Tarnowa jest brak współpracy pomiędzy biznesem a nauką.

 

Działanie

 

Na podstawie przeprowadzonych badań został opracowany program pilotażowego pozaformalnego modelu kształcenia młodzieży. Ma on na celu nie tylko oswojenie młodych ludzi z życiem gospodarczym i społecznym, ale także wpływ na budowę społeczności opartej na młodych liderach. Przygotowane materiały zostaną przekazane do szkół ponadpodstawowych, tak by mogli z nich korzystać nauczyciele przedsiębiorczości. Pomoże to w takim doborze treści i metod kształcenia, by uczniowie mogli rozwijać u siebie oczekiwane kompetencje.

 

Szkoła liderów

 

Głównym celem projektu jest Szkoła liderów. Tematyka jej zajęć będzie szeroka. Obejmuje między innymi:  rozmowy o roli liderów we współczesnym świecie, o funkcjonowaniu społeczeństwa i państwa, samorządzie, współudziale obywateli w sprawowaniu władzy. Nie zabraknie praktyki, uczestnicy będą mogli nauczyć się wystąpień publicznych, autoprezentacji, komunikowania się z trudnym rozmówcą czy zarządzania zespołem. Ważna jest także tematyka gospodarcza, a w jej ramach zagadnienia zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej, mechanizmów wsparcia państwa dla młodych przedsiębiorców, specyfiki gospodarczej Tarnowa, a także całego województwa. W czasie stu sześćdziesięciu godzin wykładów w ciągu pięciu miesięcy zostanie zrealizowanych prawie dziewięćdziesiąt różnych tematów. W wakacje planowana jest wyjazdowa akademia młodych liderów. Warto podkreślić, że udział w szkole liderów jest bezpłatny, a całość projektu realizowana jest ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Już niedługo poinformujemy o rozpoczęciu procesu rekrutacji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.