26 kwietnia 2024
Aktualności

MPEC kontra Grupa Azoty! Kto ma rację w sporze o ciepło?

Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela oraz szef MPEC Tarnów Krzysztof Rodak odnieśli się do słów prezesa Grupy Azoty dr. Wojciecha Wardackiego, jakoby miasto odrzuciło ofertę zakupu ciepła od GA. Według relacji obu, Grupa Azoty nie złożyła miastu ani miejskiej spółce oferty handlowej sprzedaży ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej. 

 Oświadczenie

Grupa Azoty nie złożyła Miejskiemu Przedsiębiorstwu Energetyki Cieplnej i Urzędowi Miasta Tarnowa oferty handlowej sprzedaży ciepła do miejskiej sieci ciepłowniczej, tym samym informacje przekazane przez prezesa Grupy Azoty dr. Wojciecha Wardackiego w wywiadzie w radiu RDN Małopolska w dniu 17 stycznia 2018 roku o odrzuceniu oferty zakupu ciepła przez MPEC Tarnów lub Urząd Miasta Tarnowa są nieprawdziwe. Równocześnie informujemy, że MPEC Tarnów kupuje ciepło w Grupie Azoty od lat ’90 ubiegłego wieku. Obecnie zakup ciepła w Grupie Azoty realizowany jest zgodnie z warunkami umowy, zawartej pomiędzy Grupą Azoty i MPEC Tarnów. W wyniku działań termomodernizacyjnych odbiorcy ciepła systemowego w Tarnowie zmniejszają zapotrzebowanie na ciepło. MPEC Tarnów nie zmniejszył zakresu dostaw, co oznacza, że ilość obiektów zasilanych ciepłem z Grupy Azoty nie uległa zmniejszeniu. Ewentualne zwiększenie zakupu ciepła z Grupy Azoty wymaga kosztownych inwestycji w infrastrukturę przesyłową. W przypadku otrzymania oferty sprzedaży ciepła od Grupy Azoty zostanie ona wnikliwie przeanalizowana pod kątem ekonomicznym, bezpieczeństwa energetycznego tarnowian, udzielonych gwarancji ciągłości i jakości dostaw ciepła,
z uwzględnieniem interesu odbiorców ciepła systemowego.                                                                         Roman Ciepiela, Prezydent Tarnowa     Krzysztof Rodak, Prezes Zarządu MPEC S.A. w Tarnowie

Warto jednak dodać, że początkiem września do tarnowskiego magistratu wpłynęło pismo podpisane przez wiceprezesa Grupy Azoty Grzegorza Kądzielawskiego, w którym czytamy na końcu:

Równocześnie zwracamy się z prośbą o rozważenie renegocjacji Umowy sprzedaży ciepła nr 76/2010 do MPEC S.A. w zakresie zwiększenia mocy zamówionej, która jest znacznie niższa niż zakładane w Umowie nr 1/07/2009  o współpracy między naszymi Spółkami w zakresie budowy wymiennikowni ciepła w celu zwiększenia sprzedaży energii cieplnej do 30 MW zawartej w dniu 14.07.2009r – czytamy w dokumencie, do którego udało nam się dotrzeć.

Co więcej magistrat potwierdza wpłynięcie takiego dokumentu słowami rzeczniczki prasowej prezydenta Danieli Motak.

Tak, jednak właściwym podmiotem do prowadzenia rozmów na ten temat jest  MPEC i tej treści odpowiedź została przekazana.

Jak już informowaliśmy wczoraj, MPEC sukcesywnie od  2010 r. zmniejsza moc zamówioną w zakresie zakupu ciepła z Grupy Azoty .S.A . Ostatnie zmniejszenie miało miejsce w 2015 r. Od tej pory, mimo naszego zainteresowania maksymalizacją sprzedaży ciepła dla mieszkańców Tarnowa, MPEC zmniejsza zakup wykorzystując obecny poziom mocy zamówionej.

Dodajmy, przewodniczącym Rady Nadzorczej MPEC jest prezydent Roman Ciepiela, który co miesiąc inkasuje z tego tytułu ponad 2 tysiące złotych. Według Grupy Azoty dzięki zacieśnieniu współpracy z MPEC ceny rachunków mieszkańców Tarnowa za ogrzewanie mogą znacząco się zmniejszyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.