Aktualności:

Tabor Pamięci znów wyruszy z Tarnowa

Za dwa tygodnie, w czwartek 26 lipca, sprzed siedziby Muzeum Etnograficznego w Tarnowie kolejny raz wyruszy Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów. Odwiedzi Żabno, Szczurową i Borzęcin, a w nich – miejsca zagłady Romów, zamordowanych w czasie II wojny światowej. Tabor przypomina nie tylko o romskiej martyrologii, ale także o romskich tradycjach, łączących się z dawnym, wędrownym stylem życia i z muzyką.

Tabor jest od lat organizowany przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Komitet Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej, któremu przewodniczy Adam Bartosz, pomysłodawca takiego sposobu wspominania romskich tradycji. Adam Bartosz w 1979 roku utworzył w Muzeum Okręgowym w Tarnowie pierwszą na świecie stałą wystawę, poświęconą historii i kulturze Romów. Tarnów jest jedynym miastem w Polsce, w którym działa tego typu muzeum. Romowie będą w drodze przez cztery dni, od 26 do 29 lipca. Jak co roku, również tym razem spodziewani są goście z całej Polski i wielu krajów świata.

 

Harmonogram:

Czwartek (26.07):
– Przed południem wyjazd sprzed Muzeum Etnograficznego w Tarnowie
– Koło południa przystanek w Żabnie przy mogile pomordowanych Romów
– Późnym popołudniem przyjazd do obozowiska w Szczurowej.

Piątek (27.07):
– 12:00 wyjazd do Borzęcina Dolnego, pod Pomnik Pamięci o Zagładzie Romów

Sobota (28.07):
– ok. godz. 17:00 – przemarsz spod kościoła w Szczurowej na cmentarz, modlitwa nad mogilą pomordowanych 93 Romów
– 19:00 – koncert muzyki cygańskiej w parku dworskim w Szczurowej.

Niedziela (29.07):
– Około południa wyjazd w drogę powrotną do Tarnowa

 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Projekty budowlane Tarnów, świadectwa energetyczne Tarnów, projekty hal, ekspertyzy konstrukcyjne, biuro projektów tarnów, projekty architektoniczne, biuro architektoniczne tarnów, świadectwa energetyczne tarnów, certyfikat energetyczny tarnów, nadzór budowlany tarnów, kierownik budowy tarnów, budowlany nadzór tarnów, architekt tarnów, biura projektów tarnów, architekci tarnów